Jak pielęgnować skórę z tatuażem?

Tatuaże posiadają swoich zwolenników na całym świecie: z roku na rok coraz więcej osób decyduje się ozdobić skórę spersonalizowanym wzorem. Choć sam zabieg jest stosunkowo bezpieczny, odpowiednia pielęgnacja tatuażu jest niezbędna, by móc cieszyć się wyraźnym wzorem i dobrym stanem skóry.

Jak przygotować skórę przed tatuażem?

Miejsce, które będziemy tatuować powinno być w bardzo dobrym stanie. Już kilka dni przed zabiegiem powinniśmy pomyśleć o regularnych peelingach, które pozwolą na złuszczenie martwego naskórka, dzięki czemu tatuaż będzie szybciej się goił. Partię ciała trzeba również odpowiednio nawilżać: zaleca się jednak dostosowanie delikatnych, najlepiej hypoalergicznych balsamów o bardzo dobrej wchłanialności. Przed wykonaniem tatuażu warto również wspomagać się cynkiem, który znacząco poprawia kondycję skóry. Przed wykonaniem tatuaży nie wolno:

– spożywać alkoholu ze względu na możliwość rozszerzenia naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do rozlania się tuszu pod skórą lub nawet poważnych konsekwencji zdrowotnych,
– spożywać napojów z dużą zawartością kofeiny, ze względu na ich wpływ na ciśnienie krwi,
– opalać skóry.

Ograniczenia te nakładane są zarówno przez wzgląd na zdrowie (możliwość wystąpienia krwotoków), jak i przez same względy estetyczne. Opalanie skóry przed tatuażem może doprowadzić do powstania nierówności oraz wcześniejsze rozpoczęcie procesu złuszczania się naskórka. Dodatkowo nie wolno tatuować miejsc ze schorzeniami i zmianami skórnymi, nawet jeśli spowodowane są chorobą autoimmunologiczną lub alergią. Do salonu tatuażu powinniśmy przyjechać wypoczęci oraz ubrani w strój, który umożliwia wygodną pracę nad wzorem. Jeśli tatuaż będzie umieszczony w miejscu, które na co dzień zasłaniane jest przez odzież, warto wziąć na zmianę krótkie spodenki, sportowy top lub inną część garderoby, w której będziemy czuć się komfortowo.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Nasz tatuaż po wykonaniu zostanie zabezpieczony specjalną folią, którą – w zależności od miejsca – należy nosić przez kilka godzin. Warto dokładnie dopytać o to tatuażystę, który powinien poinformować nas o zakładanym czasie gojenia się skóry. Po zdjęciu folii tatuaż przemywa się wodą z hypoalergicznym mydłem (najlepiej szarym) oraz smarować maścią. Każdy tatuażysta ma swoją ulubioną maść, z których najczęściej wykorzystuje się Alantan, Diabetegen lub Bepanthen. Maść używa się przez kilka pierwszych dni, nawet kilka razy dziennie by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry, na którą został nałożony wzór. Po kilku dniach skóra zaczyna się intensywniej goić oraz powstają strupki, których nie powinniśmy uszkodzić. Najlepiej poczekać do momentu, w którym same oddzielą się od zdrowej skóry – w przeciwnym razie możemy uszkodzić tatuaż lub spowodować nieestetyczne blizny. Równolegle ze strupkami może mieć miejsce złuszczanie naskórka. To ostatni etap przed właściwym gojeniem się skóry. Całość kuracji trwa zwykle około 1-2 miesięcy. W aptekach możemy znaleźć również krem do pielęgnacji tatuażu, który będzie wspomagał cały proces gojenia się skóry.

O czym musisz pamiętać?

Przez okres całego gojenia się tatuażu istnieje wiele ograniczeń, których nie powinno się lekceważyć. Świeży tatuaż nie powinien być długo moczony, należy więc unikać wizyt na basenie i nad jeziorem. Świeży tatuaż nie może również zostać przegrzany – unikać więc należy wizyt w solarium, na plaży i w saunie. Dodatkowym ograniczeniem jest intensywny sport: należy zrezygnować z niego przynajmniej w pierwszych fazach gojenia się tatuaży. Miejsce z wzorem możemy jednak chronić poprzez zastosowanie chusteczek oraz delikatnych i przewiewnych opatrunków, które ochronią tatuaż przed słońcem i wodą.

Tatuaż – skutki uboczne

Większość osób reaguje wyjątkowo dobrze na wykonywanie tatuażu i w ciągu kilku tygodni może cieszyć się wyraźnym i intensywnym wzorem. Niestety, szczególnie osoby z dużą skłonnością do podrażnień i alergii powinny bacznie obserwować tatuowane miejsce. Każda wysypka, krostki i przebarwienia powinny zmusić nas do wizyty u lekarza. Innym skutkiem ubocznym mogą być zmiany samego wzoru lub kolorów: choć to drugie zależy przede wszystkim od karnacji, większość ze zmian powstałych w trakcie gojenia się tatuażu będziemy mogli skorygować podczas drobnych poprawek. Taka sesja często jest wliczona w cenę tatuażu, dzięki czemu nie musimy ponosić dodatkowych kosztów.

Tatuaż – dbanie o duże wzory

Najtrudniejsze pielęgnowanie dotyczy dużych wzorów, które zajmują nawet całe poszczególne partie ciała. Szczególnie plecy, klatka piersiowa i uda stanowią trudne do zabezpieczenia i pielęgnacji miejsca. Musimy pamiętać, by przygotować sobie na okres gojenia przewiewną, wykonaną z naturalnych surowców odzież, która nie dopuści do przegrzania i zapocenia tatuażu. Dodatkowo musimy uważać w nocy, by podczas snu nie uszkodzić naszego tatuażu. Duże wzory mogą trudniej i dłużej się goić, przez co należy uzbroić się w znacznie więcej cierpliwości.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.