Zdrowotne korzyści posiadania psa

Czworonożny przyjaciel

Nie bez powodu o psach mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Posiadanie tego zwierzaka wiąże się wprawdzie z pewnymi obowiązkami, ale dobrze wychowany pies z pewnością odwdzięczy się stanowiąc świetne towarzystwo w samotny dzień. Mało które zwierzę domowe tak bardzo przywiązuje się do właściciela. Koty w porównaniu do psów mogą się wydawać bardzo niewdzięczne, choć i one mają swoich zwolenników. Czy posiadanie psa faktycznie ma właściwości zdrowotne? Jaka jest zależność : pies a zdrowie człowieka?

Pozytywny wpływ na psychikę

Pewnym i łatwym do zaobserwowania pozytywnym aspektem posiadanie czworonożnego przyjaciela jest lepsze samopoczucie psychiczne właściciela. Chyba dla każdego świadomość, że w domu po pracy przywita nas radosne szczekanie dobrze wpływa na psychikę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i samotnych. Zdarza się, że to właśnie pies staje się całym światem takich osób i to dla niego mogłyby zrobić wszystko. Niektórzy traktują czworonoga wręcz jak członka rodziny. Pies nie pozostanie w tej kwestii dłużny. Jeśli zwierzę czuje, że właściciel dba o niego i troszczy się, by było mu dobrze, z pewnością odpłaci się dozgonną miłością i wdzięcznością. Nie potrzeba nawet przeprowadzać żadnych badań, by dowieść, że właściciele psa czy kota są zazwyczaj w dużo lepszej kondycji psychicznej niż np. osoby samotne, które nie posiadają żadnego zwierzaka.

Wierny towarzysz

Dużą zależność na gruncie pies a zdrowie człowieka widać także w kwestii zażywania ruchu i świeżego powietrza. Często zdarza się, że osoby pracujące na siedząco wracając z pracy również spędzają czas w ten sposób. Jest to oczywiście męka zarówno dla ciała jak i dla duszy. Każdy powinien codzienne choć na chwilę wyjść na dwór, pooddychać świeżym powietrzem i rozprostować nogi. Prawdą jest, że często się po prostu nie chce, zwłaszcza zimą, gdy przychodzą najgorsze mrozy. Pies, który czeka na spacer jest świetną motywacją, by w końcu wyjść z domu. Można to traktować jako przykry obowiązek, ale można też czerpać z tego wiele korzyści. Nawet kilka minut spędzonych z psem na dworze może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czy pies potrafi wykryć chorobę?

Pytanie czy zwierzęta domowe mają umiejętność wykrywania zmian chorobowych w naszym ciele od lat zastanawia naukowców. Nie ma wprawdzie twardych medycznych dowodów na to zjawisko, ale co jakiś czas obiega świat historia, która sugeruje, że może być w tym ziarno prawdy. Tak było np. z historią goldena retrievera, który w pewnym momencie intensywnie zainteresował się zmianą na skórze swojej pani. Właścicielka nie zwróciła wcześniej na nią szczególnej uwagi, ale zaniepokoiło ją tak duże zainteresowanie psa. Gdy udała się do lekarza, okazało się, że ma początkowe stadium czerniaka. Można powiedzieć, że pies uratował jej życie, ponieważ gdyby rak skóry został wykryty w późniejszym stadium mogłoby być już za późno. Zdarza się też, że psy szczekaniem sygnalizują niedobór glukozy u osób chorych na cukrzycę. Naukowcy nie wiedzą jak zwierzęta są w stanie rozpoznać chorobę, ale prawdopodobnie zawdzięczają to wyostrzonym zmysłom.

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.