Medycyna estetyczna od kilku lat rozwija się w zawrotnym tempie. Już dziś możemy odmłodzić się nawet o kilka lat w ciągu kilku chwil spędzonych w gabinecie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej lub u lekarza medycyny estetycznych. Usuwanie zmarszczek doczekało się szczególnie wielu metod, które charakteryzują się różnymi przeciwwskazaniami i skutecznością. Oto 7 metod, które powinnaś poznać!
1. Kremy przeciwzmarszczkowe
Kremy przeciwzmarszczkowe pomocne są w likwidowaniu płytkich, stosunkowo świeżych zmarszczek. Większość z nich produkowana jest na bazie kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, jednak coraz częściej znaleźć możemy kremy z dodatkiem jadu żmii lub śluzu ślimaka. Te ostatnie znane są ze swojego zbawiennego wpływu na wszelkie blizny oraz charakteryzują się wysoką skutecznością. W niektórych przypadkach możemy również spróbować kremów z retinoidami, jednak do tego jest potrzebna recepta od lekarza. Stosowanie retinoidów może również powodować różne efekty uboczne, w tym zwiększoną wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.
2. Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to rodzaj peelingu, podczas którego usuwana jest zewnętrzna warstwa skóry. Mikrodermabrazja doskonale działa na zmarszczki, które niemal od razu zostają delikatnie spłycone. Jest to zabieg, który wykonywany jest przede wszystkim w pierwszych etapach tworzenia się zmarszczek. Nieco bardziej inwazyjną i skuteczną formą złuszczania naskórka jest tradycyjna dermabrazja mechaniczna. Wykonuje się ją przy pomocy znieczulenia, po zabiegu zaś zwykle dochodzi do zaczerwienień i podrażnień, przez co wydłuża się czas dojścia skóry do dobrego stanu po zabiegu.
3. Zabiegi laserowe
Laserowe usuwanie zmarszczek polega na stymulowaniu ciepłem lasera produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za młody i witalny wygląd skóry. Kuracja laserowa – podobnie jak dermabrazja i mikrodermabrazja – wymaga jednak odpowiedniej częstotliwości dla podtrzymania efektu.
4. Botoks
Botoks to prawdopodobnie najbardziej rozsławiona metoda usuwania zmarszczek. Jest to rodzaj metody inwazyjnej, która polega na wstrzyknięciu w miejsca zmarszczek toksyny botulinowej, czyli po prostu jadu kiełbasianego. Choć brzmi to wyjątkowo groźnie, w rzeczywistości zabieg jest stosunkowo bezpieczny: botulina paraliżuje poszczególne tkanki, przez co skóra się wygładza, a wszelkie nierówności stają się zdecydowanie mniej widoczne. Polecana jest przede wszystkim dla osób młodych, między 25 a 40 rokiem życia: jad kiełbasiany poprzez swoje właściwości nie dopuszcza również do powstawania nowych zmarszczek, przez co największe działanie wykazuje właśnie w tym przedziale wiekowym.
5. Stosowanie „wypełniaczy” zmarszczek
W przeciwieństwie do specyficznego działania toksyny botulinowej, wypełniacze zostają wstrzyknięte bezpośrednio w miejsce zmarszczek i mają za zadanie wyrównanie jej. Do najpopularniejszych należy kolagen oraz kwas hialuronowy. Zmarszczki wypełnić można również tkanką tłuszczową pobraną z innych partii ciała pacjenta (np. ud, pośladków lub brzucha). Jest to metoda, która stosowana jest do redukcji głębszych zmarszczek. Tego typu metody wiążą się z niewielkim ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych, szczególnie gdy wykonywane są przy wykorzystaniu niewłaściwych materiałów wypełniających. Korzystanie z naturalnych wypełniaczy niemal całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia alergii. Wypełnianie kwasem hialuronowym charakteryzuje się również niezbyt dużą inwazyjnością, przez co niemal od razu po zabiegu można normalnie funkcjonować. Zabieg ten jednak nie należy do trwałych – substancje wypełniające utrzymują się przed okres maksymalnie dwóch lat, zwykle jednak już po okresie 12-18 miesięcy należy powtórzyć zabieg by utrzymać efektywność.
6. Lifting
Lifting twarzy to metoda, która wykonywana jest w najbardziej skrajnych przypadkach. Jest to poważny i bardzo inwazyjny zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej na twarzy. Wiąże się on z koniecznością pełnego znieczulenia pacjenta oraz nawet kilku tygodni rekonwalescencji, podczas których może być widoczna opuchlizna twarzy. Lifting jednak umożliwia całościowe wygładzenie twarzy, przez co koszty zlikwidowania wielu zmarszczek mogą być niższe niż w przypadku użycia metod punktowych (takich jak wypełnianie przy pomocy kwasu hialuronowego czy kolagenu).
7. Nici lifitngujące
Nici liftingujące są zdecydowanie mniej inwazyjne od tradycyjnego usuwania nadmiaru skóry – równocześnie efekt może utrzymywać się nawet kilka razy krócej, bo jedynie około dwóch lat. Zastosowanie nici liftingujących umożliwia zwiększenie produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza. Zaletą nici liftingujących jest uniwersalność ich użycia: nadają się do wyrównywania niemal każdego rodzaju zmarszczek. Dodatkowo ich użycie podczas redukcji zmarszczek jest stosunkowo bezpieczne oraz mało inwazyjne, przez co już następnego dnia można wykonywać wszelkie obowiązki.