Depilacja: wady i zalety najpopularniejszych metod

Depilacja to usuwanie zbędnego owłosienia z różnych partii ciała. Mężczyźni zwykle ograniczają ją do używania maszynki do golenia, w przypadku kobiet zaś istnieje wiele różnych metod, z których warto wybrać taką, która najbardziej będzie dopasowana do rodzaju skóry. Ograniczeniem w stosowaniu niektórych metod mogą być choroby skórne (autoimmunologiczne, genetyczne oraz nabyte), opalenizna, alergie lub podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Usuwanie owłosienia przy pomocy maszynki

Maszynki do golenia – jednorazowe lub wielokrotnego użytku z wymiennymi końcówkami – są najbardziej rozpowszechnioną metodą usuwania zbędnego owłosienia. Niestety, jest to sposób wyjątkowo krótkotrwały. Włoski odrastają w bardzo szybkim tempie, dodatkowo usuwanie ostrzem powoduje, że końce włosków są ostre. Może to powodować wiele nieprzyjemnych skutków, takich jak wrastanie w skórę lub powodować optyczne pogrubienie włosa. Maszynki do golenia mogą powodować również mikrouszkodzenia skóry i podrażnienia. Celem ich wyeliminowania stosować można oliwkę lub balsam po goleniu, które zmiękczają skórę i powodują zmniejszenie podrażnień. Decydując się na taką metodę usuwania owłosienia musimy pamiętać przede wszystkim o higienie osobistej: ostrza powinny być dokładnie czyszczone po każdym użyciu, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu bakterii i kolonii grzybów, które mogłyby powodować infekcje skórne. Zaletą używania maszynek do golenia jest za równo ich niska cena, jak i stosunkowo krótki czas depilacji.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest drugim najbardziej popularnym sposobem usuwania owłosienia. Rozgrzany wosk nakłada się na skórę, a gdy zastygnie zrywa się go wraz z włoskami. Istotą tej metody jest czas odrastania włosków: są one wyrywane wraz z cebulkami, przez co znacznie dłużej możemy cieszyć się gładką skórą. Jest to również metoda, która w znacznie mniejszym stopniu uszkadza skórę! Niestety, w warunkach domowych wiele osób może nie radzić sobie ze skuteczną i bezpieczną depilacją woskiem, natomiast depilacja w salonach kosmetycznych jest stosunkowo droga. Pamiętać należy również o tym, by wykorzystywać odpowiednie balsamy oraz oliwki do pielęgnacji, które przeznaczone są do tego rodzaju zabiegów.

Depilator

Choć jeszcze kilka lat temu depilatory były bardzo popularne, dziś więcej kobiet od nich odchodzi. Plusem depilacji przy pomocy depilatora jest czas odrastania włosków: podobnie jak w przypadku użycia wosków, włoski wyrastają wolniej i stają się słabsze. Niestety, zabieg jest stosunkowo bolesny i wyjątkowo długotrwały: czasem potrzeba nawet kilku godzin by pozbyć się owłosienia z całego ciała, przez co coraz więcej kobiet zamienia depilator na wosk. Zaletą jest cena: raz kupiony depilator starcza na wiele lat użytkowania, dodatkowo sam zabieg nie jest skomplikowany, przez co możliwe jest jego wykonywanie w domu.

Depilacja laserowa

To z pewnością największy hit ostatnich lat. Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu technologii laserowej do wypalania włosków. Pozwala ona na pozbycie się zbędnego owłosienia nawet na kilka lat! Musimy jednak przygotować się na wyjątkowo duże koszta: sesja zabiegu na jedną partię ciała to nawet kilkaset złotych, a sam zabieg musi być wykonany kilkukrotnie by usunąć włoski w różnej fazie wzrostu. Nie jest to także rozwiązanie na stałe: choć czas odrastania włosków jest bardzo długi, u większości osób owłosienie odrasta w ciągu kilku lat. Minusem tej metody są również przeciwwskazania: laser nie nadaje się dla osób cierpiących na choroby skórne, inne problemy zdrowotne, występowanie opalenizny oraz nie może być stosowany przez kobiety ciężarne.

Depilacja – jaki sposób wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej dla nas metody depilacji powinniśmy kierować się takimi względami jak:

– występowanie chorób skórnych
– występowanie innych jednostek chorobowych (w tym problemy z krążeniem i cukrzyca)
– podatność na podrażnienia i uszkodzenia skóry
– rodzaj owłosienia (nie każda metoda będzie skuteczna w przypadku włosków wyjątkowo grubych lub wyjątkowo cienkich)
– rodzaj skóry (niektóre metody mogą powodować nadmierne wysuszenie skóry)
– ogólna kondycja organizmu
– występowanie opalenizny lub ciemna karnacja (przeciwwskazanie w przypadku metody laserowej)
– kwestie finansowe

Dobrze dobrana metoda depilacji pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, a w wieloletniej perspektywie także i sporo pieniędzy. Powinniśmy pamiętać, że depilacja wymaga odpowiedniego sprzętu: w przypadku usuwania owłosienia przy pomocy wosku warto zakupić podgrzewacz i dobrej jakości wkłady, które umożliwią bezpieczną i skuteczną depilację. Używając maszynki do golenia warto wybierać te, które posiadają większą ilość ostrzy oraz pasek łagodzący podrażnienia. W celu zabezpieczenia skóry i pielęgnacji pozabiegowej powinniśmy wykorzystywać kosmetyki przeznaczone do wykonywania danej metody depilacji. Pozwoli to nam na zachowanie bezpieczeństwa, zminimalizowanie podrażnień oraz umożliwi cieszenie się dłużej gładką skórą.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.