Istotny aspekt zdrowotny
Śnieżnobiałe, równe zęby to marzenie wielu osób, które niestety nie jest łatwe do osiągnięcia. Idealny uśmiech celebrytów to najczęściej wynik kosztownych zabiegów lub nawet wszczepiania implantów. Piękny uśmiech to jednak nie tylko śnieżna biel i równe co do milimetra licówki. Każdy uśmiech jest piękny, jeśli odpowiednio się o niego dba. Najważniejsze, by zęby były zdrowe i bez problemów spełniały swoją funkcję. Jak dbać o zęby i co zrobić, aby wyglądały one ładnie i były mocne? Higiena jamy ustnej nie wymaga wiele wysiłku a z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.
Częste kontrole dentystyczne
Aby mieć pewność, że nasze zęby są zdrowe i nie mamy żadnych ubytków, a w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego, powinno się odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku. Profilaktyczne wizyty kontrolne powinny zostać na stałe wpisane do naszych kalendarzy. Warto tego pilnować, by zawsze mieć pod kontrolą stan swojego uzębienia. Odwiedzanie dentysty dwa razy w roku to absolutne minimum, oczywiście jeśli aktualnie nie stwierdzi on żadnych niepokojących zmian.
Codzienna rutyna
Zęby myje każdy, ale czy zawsze zwracamy uwagę na to, jak to robimy? Higiena jamy ustnej to temat wszystkim dobrze znany. Każdy wie, że zęby powinno się dokładnie szczotkować ok. 2-3 minuty co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Co więcej, nie wystarczy wyszorowanie zębów. Aby porządnie wyczyścić jamę ustną powinno się zadbać także o oczyszczenie języka ze zgromadzonych na nim bakterii. Niektóre szczoteczki posiadają nawet specjalną powierzchnię przeznaczoną do tego celu. Co jakiś czas powinno się także oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, np. za pomocą nici dentystycznych zawierających bakteriobójczy fluor. Pomocne mogą się okazać także specjalne płyny antybakteryjne. Stomatolodzy zalecają także co jakiś czas wybrać się do dentysty na zabieg zwany scalingiem, polegającym na usuwaniu zgromadzonego kamienia nazębnego.
Pomocna dieta
Gdy rozmawia się o tym, jak dbać o zęby rzadko zwraca się uwagę na bardzo istotny aspekt, jakim jest odpowiednia dieta. Podobnie jak inne organy i części ciała, również zęby czerpią pożyteczne substancje z posiłków. Przede wszystkim, jako że zęby to także kości powinno się im dostarczać odpowiednią ilość wapnia i witaminy D, która ułatwia jego wchłanianie. Najwięcej wapnia znajduje się w mleku i jego przetworach: jogurtach, kefirach, twarogach i serach. Warto czasami zjeść także orzechy, śledzie, zielone warzywa strączkowe a także pełnoziarniste pieczywo. Zęby potrzebują również cynku, fosforu, białka oraz witamin z grup A, B i C. Tak samo jak w przypadku innych narządów, także na zęby dobroczynny wpływ mają owoce i warzywa. Aby poprawić stan naszego uzębienia korzystne będzie także ograniczenie produktów o wysokiej zawartości cukru.