Jak zdrowo się odchudzać?

Odchudzanie to proces, który wiele osób chce przyspieszyć. Warto jednak pamiętać, że wolniejsze zrzucanie kilogramów w większości przypadków jest korzystniejsze dla organizmu. Co należy wiedzieć o suplementach, które według niektórych opinii mogą korzystnie wpłynąć na proces odchudzania?

W jaki sposób się odchudzać?

Wiele osób wybiera samodzielne układanie diety. Zazwyczaj kierują się w tym zakresie wskazówkami uzyskanymi z książkowych poradników lub tymi, które można znaleźć na internetowych stronach i forach. Warto pamiętać jednak, że tego typu przykładowe jadłospisy powinny być jedynie ogólnym przekazem. Tak naprawdę każde menu należy układać indywidualnie, ponieważ wpływ na spalanie kalorii ma nie tylko to, ile się ich dostarczy w diecie. Tak zwany ujemny bilans kaloryczny nie zawsze może być zastosowany. Wiele osób pracuje bowiem fizycznie i muszą mieć one dużo energii do spełniania codziennych obowiązków. Coraz więcej osób, które tworzą diety zwraca na to uwagę. W przypadku bardziej nowoczesnych sposobów odchudzania kalorie nie stanowią głównego punktu zaczepienia. Coraz częściej istotne zaczynają być produkty, w których dane kalorie można znaleźć. Okazuje się bowiem, że dość istotna jest nie tylko liczba kalorii, ale również to, czy dany produkt powoduje szybki wyrzut insuliny do krwi. Jak się bowiem okazuje tak zwany wysoki indeks glikemiczny produktu może wpływać nie tylko na występowanie takich schorzeń jak cukrzyca, ale takżę przyczynia się do wzrostu wagi.

Sposób na odchudzanie – węglowodany lub wręcz przeciwnie

Dietę należy dobrać w zależności od stanu zdrowia oraz codziennego trybu życia. Dla większości osób zdrowa jest dieta z przewagą węglowodanów. Jednak należy pamiętać, że nie chodzi tu o cukry proste, a o złożone. To one mają dawać energię niemal na cały dzień. Produkty takie jak kasze, płatki owsiane czy pełnoziarniste makarony nie tylko zapewniają właściwy poziom węglowodanów w diecie, ale także dostarczają cennych składników, takich jak żelazo czy krzem. Z tego powodu wiele osób uważa, że diety ubogie w węglowodany są dla zdrowia mniej korzystne. Rzeczywiście, tak zwane diety wysokobiałkowe rzadko są zalecane jako długotrwały sposób na zdrowe odżywianie się. Warto jest o tym pamiętać wybierając konkretną dietę, nawet jeśli idzie się w tym celu do specjalisty. Z drugiej strony wiele źródeł podaje, że dieta bogata w białko pozwala zrzucić zbędne kilogramy bez ciągłego uczucia głodu. To bardzo dobra informacja dla osób, które muszą dość szybko spalić tłuszcz, a nie mogą pozwolić sobie na gorsze samopoczucie. Tego typu diety zazwyczaj reklamowane są hasłem: chudnij szybko bez prawie żadnych wyrzeczeń. I rzeczywiście sporo osób decyduje się na zmianę jadłospisu pod tym kątem. Warto jednak pamiętać, że diety o wyższym procentowym udziale białka zazwyczaj dzielą się na kilka faz. Jest to konieczne, ponieważ stosowanie przez cały czas radykalnej diety tego typu może prowadzić do groźnych niedoborów. Dlatego w miarę upływu czasu wprowadza się ponownie wykluczone wcześniej składniki.

Dodatkowe środki wspomagające odchudzanie

Wiele osób oprócz stosowania wybranej diety decyduje się również na zażywanie środków, które wspomagają odchudzanie. Najczęściej taki suplement zawiera kofeinę. Warto go wybrać, jeśli oprócz standardowej diety wprowadziło się także dużą aktywność fizyczną. Wtedy kofeina wspomaga spalanie kalorii i zwiększa efektywność podczas ćwiczeń. Jednak warto pamiętać, że kofeina może również działać w sposób negatywny. Dlatego należy stosować ją według dołączonej ulotki. Można również wykorzystać suplement bez zawartości kofeiny. Takie środki również zazwyczaj są używane przez osoby, które wprowadziły codzienną aktywność fizyczną do trybu dnia, ale na przykład źle reagują na kofeinę. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na suplementy zawierające kapsaicynę lub inne substancje, których celem jest przyspieszenie spalania tłuszczu. Jako korzystnie działającą substancję zaleca się również l-karnitynę, która również działa korzystnie na rozpuszczanie kwasów tłuszczowych. Pozwala to na uzyskanie większej energii, a także na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że l-karnitynę lepiej stosować jest w podzielonych dawkach niż w jednej dziennej mega dawce. Pozwala to na lepsze wykorzystanie jej przez organizm.

Suplementy godne uwagi – na co zwrócić uwagę w składzie?

Warto pamiętać, że nie wszystkie suplementy diety są godne uwagi. W przypadku chęci zakupu warto jest zwrócić baczną uwagę na skład tego typu preparatów. Kryterium powinna być, tak jak w przypadku wielu leków, zawartość rzeczywiście działającej substancji czynnej. W przypadku preparatów z l-karnityną można zauważyć, że oprócz niej często dodaje się także dodatkowe składniki, które mogą zadziałać korzystnie, jednak to właśnie l-karnityny powinno być w danym suplemencie najwięcej. Warto również zwrócić uwagę na substancje wypełniające, ponieważ niektóre z nich mogą działać niekorzystnie na organizm, zwłaszcza w przypadku długiego stosowania. Przede wszystkim chudnij zdrowo!

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.