Mycie skóry twarzy – jakie produkty warto wziąć pod uwagę?

Mycie skóry twarzy to obecnie znacznie więcej niż tylko użycie standardowego mydła. Odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy niekiedy staje się obecnie rytuałem, który ma zapewnić młody wygląd skóry na dłużej. Jakich kosmetyków warto używać do mycia cery i w jaki sposób je dobierać?

Różne produkty do różnych typów skóry

Obecnie istnieją różne sposoby oczyszczania skóry. Podstawowe metody jednak opierały się na założeniu, że skóra zanieczyszczona wymaga użycia nieco innych preparatów niż skóra wrażliwa. Można się było spotkać nawet z opinią, iż skóra wyjątkowo wrażliwa powinna być oczyszczana bez użycia wody, wyłącznie za pomocą kosmetyków o konsystencji emulsji, aby nie naruszać lipidowego płaszcza. Z kolei do cery tłustej i mieszanej zalecano żele, które nie mogą być stosowane bez użycia wody. Bez względu jednak na przekonania w tym temacie warto jest pamiętać, że praktycznie każda metoda wyklucza stosowanie mydła toaletowego. Takie mydło bowiem nie posiada właściwie żadnych korzystnych dla skóry twarzy właściwości.
Żel do mycia twarzy ma wiele zalet. Przede wszystkim odpowiednią konsystencję, która pozwala na łatwe nałożenie. Zazwyczaj również doskonale się pieni, dzięki czemu usunięcie wszelkiego typu zanieczyszczeń środowiskowych jest bardzo szybkie. Wybierając tego typu żel należy jednak zwracać uwagę na to, czy równie dobrze radzi sobie na przykład z wodoodpornym makijażem. Bywa, że przed zastosowaniem takiego środka myjącego należy wcześniej użyć mleczka, myjącego olejku lub, w przypadku makijażu oczu – płynu dwufazowego. Należy o tym pamiętać, ponieważ absolutnie niewskazane jest mocne pocieranie skóry w celu zmycia opornego makijażu myjącym żelem.

Produkty do demakijażu

Warto pamiętać, że obecnie żele nie muszą być jedynie produktami używanymi z wodą. Ta zasada dotyczy jednak zazwyczaj wyłącznie tak zwanych żeli micelarnych. Działają one tak samo jak płyny micelarne, jednak ich konsystencja pozwala na łatwiejsze nałożenie i ewentualne odczekanie, jeśli makijaż jest wyjątkowo oporny na wszelkiego typu myjące środki. Co może zawierać tego typu micelarny kosmetyk? Przede wszystkim bardzo łagodny w działaniu środek myjący. Zazwyczaj jest on oparty o działanie mikrocząsteczek, które znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń niż standardowe środki myjące. Ale to nie jedyny składnik, jakiego warto szukać w tego typu kosmetykach. Obecnie takie produkty zawierają także składniki pielęgnacyjne. Przykładem może być na przykład ekstrakt z bławatka, ogórka, nagietka i innych cenionych w przemyśle kosmetycznym roślin. Jakie inne preparaty ułatwiają obecnie usuwanie makijażu ze skóry? Nie można w tym przypadku zapominać o myjących olejkach. Obecnie można znaleźć je na rynku znacznie częściej, ponieważ wiele osób interesuje się koreańską pielęgnacją skóry. To tam olejek myjący jest stosowany często jako pierwszy stopień oczyszczania skóry twarzy. Dzięki takiej formule zazwyczaj doskonale daje sobie radę z demakijażem nawet jeśli wcześniej nie został użyty dodatkowy kosmetyk. Jednak w tym przypadku nie można od razu nałożyć kosmetyku odżywczego. Oczyszczanie skóry olejkiem powinno zostać uzupełnione poprzez mycie preparatem w formie pianki. Dzięki temu skóra zostaje oczyszczona dokładnie i można bez obaw nakładać preparaty mające na celu jej odżywienie. Niekiedy całość procesu można jeszcze uzupełnić delikatnym peelingiem.
Wymieniając produkty służące do demakijażu warto także pamiętać o zwykłych kosmetykach, które były stosowane od zawsze. To między innymi mleczko do demakijażu, które zazwyczaj doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami. Mleczko do demakijażu nakłada się na standardowy wacik. Przykłada się go do twarzy i chwilę trzyma, aby substancje myjące mogły zadziałać. Dopiero potem można oczyszczać skórę. Ta zasada jest niezwykle istotna podczas demakijażu wodoodpornego makijażu oczu. W tym przypadku pocieranie skóry zazwyczaj wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego. Dodatkowo pocieranie może osłabić rzęsy. Oprócz mleczka do demakijażu oczu można spotkać także preparaty dwufazowe. Zawierają one nie tylko preparat myjący, ale także środek na bazie tłuszczu. Taki kosmetyk zazwyczaj doskonale radzi sobie z wodoodporną maskarą, dlatego też warto go mieć w swojej kosmetyczce. Kosmetyk dwufazowy można zazwyczaj rozpoznać od razu, ponieważ dwie substancje zazwyczaj są rozdzielone. Przed demakijażem należy wstrząsnąć opakowaniem tak, aby uzyskać jednolity kolor kosmetyku.

Kremy w formie żelu

Warto pamiętać, że nie tylko kosmetyki myjące mogą mieć formę żelu. Także lekkie nawilżające kremy coraz częściej mają właśnie taką formę. Warto wybrać je jako kosmetyk dla skóry w czasie gorącego lata. Samo ich nakładanie w takim przypadku będzie stanowiło duży komfort. Ponadto ma się w tym przypadku pewność, że skóra zostanie odpowiednio nawodniona i nawilżona. Kosmetyki w żelu należy nakładać poprzez wklepywanie. Szczególnie delikatne powinno ono być w przypadku aplikowania kremu pod oczy.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.