Pielęgnacja skóry twarzy – jakie produkty są niezbędne?

Właściwe pielęgnowanie skóry twarzy to obecnie bardzo popularny temat. Istnieje co najmniej kilka kosmetyków, które powinny być stosowane na co dzień. Które z nich uznawane są za absolutnie niezbędne, a które z nich należy stosować tylko w przypadku występowania problemów?

Podstawowa pielęgnacja – właściwe oczyszczanie

Właściwe oczyszczanie to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację cery. Mycie skóry powinno być nie tylko efektywne, ale jednocześnie nie drażniące. Wbrew pozorom niekiedy bardzo trudno to uzyskać. Przez wiele lat uważano, że nie jest istotne jakiego środka myjącego się używa i istotne są tylko preparaty, które stosuje się po tym procesie. Obecnie nie tylko propaguje się stosowanie specjalnych preparatów oczyszczających twarz, ale także postuluje się wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy. To pozwala na lepsze mycie przy pomocy delikatnie działających produktów, ponieważ dzięki temu uzyskuje się lepsze efekty bez podrażnień. Dlaczego stosowanie zwykłego mydła zazwyczaj nie sprzyja cerze? Ponieważ ten kosmetyk dość mocno narusza płaszcz lipidowy skóry. Ponadto zaburza również naturalne pH skóry. Uczucie ściągnięcia pozostające po zastosowaniu mocno działających środków zazwyczaj nie jest dobrym objawem i warto jest zrezygnować z takich preparatów na rzecz takich, które nie wysuszają skóry. Obecnie proponowane są w tym celu nie żele, ale myjące olejki i pianki.

Czy oczyszczanie przy pomocy wody to jedyna możliwość?

Warto pamiętać, że oczyszczanie skóry wodą jest zazwyczaj konieczne. Nawet w przypadku wrażliwej cery to właśnie preparaty do stosowania z wodą najlepiej radzą sobie między innymi z demakijażem. Jednak oprócz nich warto także stosować środki, które są kolejnym krokiem na drodze do naprawdę czystej cery. Chodzi tu oczywiście o tonik. Ten preparat nadal pozostaje na liście kosmetyków, które uznaje się za podstawę codziennej pielęgnacji. Ten preparat pozwala bowiem na lepsze oczyszczenie, nawilżenie i przywrócenie skórze właściwego pH. Obecnie postuluje się stosowanie wyłącznie delikatnych toników, bez dodatku alkoholu. Toniki stosuje się po wyschnięciu skóry po wcześniej przeprowadzonym myciu. W standardowej pielęgnacji tonikiem po prostu nanosi się go na wacik i przemywa się nim twarz. Można tak nie tylko oczyścić skórę, ale również sprawdzić, czy krok pierwszy był wystarczająco efektywny, jeśli chodzi o demakijaż. Znacznie lepiej jest, jeśli na waciku nie pozostają ślady po niezbyt dobrze zmytym makijażu. Warto pamiętać, że obecnie sposoby pielęgnacji skóry zmieniają się i tonik można wykorzystać także jako jeden z kroków mycia twarzy. W tym celu miesza się czystą wodę miesza się z tonikiem w naczyniu i takim roztworem przemywa się twarz po użyciu silniej działającego środka. Warto jednak pamiętać, że chcąc stosować taką pielęgnację należy dobrze dobrać kosmetyk.

Jak wybierać toniki

Toniki mogą mieć różne składy. Wyżej podano już informację, że ten kosmetyk nie powinien zawierać wysuszającego i podrażniającego alkoholu. Co jednak powinien zawierać i jak dobierać go do różnych typów skóry? W przypadku cery wrażliwej warto jest stosować preparaty o dość krótkim składzie. Ważne jest, aby nie było tam sztucznych substancji zapachowych czy uczulających konserwantów. Można nawet samodzielnie wykonać toniki na bazie naparów ziołowych i owocowych octów. Toniki do cery mieszanej zazwyczaj zawierają różnego typu substancje. Obecnie wiele osób stosuje różne toniki do różnych obszarów twarzy zgodnie z zapotrzebowaniem. Jednak zwykle dobrze dobrany kosmetyk pozwala na odpowiednią pielęgnację także cery mieszanej. Dlaczego oczyszczanie i normalizowanie takiego typu skóry wydaje się trudniejsze? Przede wszystkim cera mieszana to taka, która nie jest jednorodna pod względem produkcji sebum. Szczególną uwagę zwraca się na tak zwaną strefę T, która może oznaczać obszar brody i nosa lub nosa i czoła. Strefa T w przypadku cery mieszanej to te miejsca, gdzie pojawia się nadprodukcja sebum i cera jest po prostu tłusta. Jednak obszary położone poza strefą T są przesuszone.
Dobrze dobrane toniki do cery mieszanej powinny zawierać składniki, które zapobiegają tworzeniu się niedoskonałości. Tak działają na przykład kwasy owocowe. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie składniki jak gliceryna lub inne substancje, które służą nawilżaniu cery. Bez względu bowiem na to, czy cera jest tłusta czy sucha to właśnie odpowiednie nawilżenie pozwala znormalizować działanie gruczołów łojowych wydzielających sebum. Brak odpowiedniego nawilżenia w przypadku cery tłustej powoduje jeszcze większe przetłuszczanie się jej. W przypadku suchych miejsc po prostu powoduje kolejne stadia przesuszenia. Preparaty do cery mieszanej zazwyczaj zawierają więc takie składniki jak wyciąg z ogórka czy aloes. To znane surowce, które pozwalają nawilżyć nie tylko skórę. Dotyczy to nie tylko produktów stosowanych do oczyszczania twarzy, ale także kremów, które również stanowić podstawę pielęgnacji skóry.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.