Jak wyjść za mąż i nie zbankrutować?

Ślub jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu i jest to jak najbardziej uzasadnione. Zwykle chcemy spędzić ten dzień w gronie najbliższych nam osób i podzielić się z nimi radością w trakcie uroczystości weselnych. Zanim jednak zaczniemy planowanie wystawnego przyjęcia warto odpowiedzieć sobie na pytanie „ile wydać na wesele” aby nie zrujnowało ono naszego budżetu – czasem bowiem radość ze zbliżającego się ślubu potrafi zaburzyć nasz zdrowy rozsądek.

Ile wydać na wesele?

To, ile pieniędzy powinniśmy wydać na organizację przyjęcia weselnego uzależnione jest oczywiście przede wszystkim od tego, jakim budżetem dysponujemy. Organizowanie uroczystości ponad stan zdarza się bardzo często, jest jednak zachowaniem nierozsądnym. Po pierwsze należy pamiętać, że wesele jest ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze tego dnia powinno być bowiem uczucie, które łączy dwoje ludzi oraz fakt, że ślubują sobie oni dozgonna miłość i wierność i od tego dnia będą pełnoprawną rodziną. Zamiast wystawnej uroczystości można po prostu udać się z najbliższymi nam osobami na uroczysty obiad. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie ślubu bez wesela a nasze fundusze są dosyć napięte skupmy się na najważniejszych elementach, zapominając jednocześnie o być może atrakcyjnych, jednak zupełnie zbędnych elementach – na przykład foto budce, pokazie fajerwerków, czekoladowej fontannie czy barze z drinkami… Zaoszczędzić można także na strojach ślubnych (zamiast wybrać modele z najnowszej kolekcji modnego salonu ślubnego suknie można uszyć bądź wypożyczyć), dekoracjach (które można zakupić, a nawet wykonać samodzielnie) i innych aspektach. DJ i wodzirej w jednym będzie tańszym rozwiązaniem niż kilkuosobowy zespół grający muzykę na żywo. Być może zamiast kamerzysty w trakcie całej uroczystości wystarczy nam wersja skrócona. Przykłady (i oszczędności) można mnożyć bez uszczerbku dla jakości naszego przyjęcia.

Ustaliliśmy budżet – co dalej?

Drugą najważniejszą po budżecie kwestią jest wybór odpowiedniej daty ślubu, która pasować będzie zarówno nam, jak i bliskim nam osobom. Kiedy już wybierzemy datę konieczne jest zgłoszenie jej w urzędzie stanu cywilnego i – jeśli decydujemy się na ślub kościelny – w parafii, w której ślub ma się odbyć. Następnie ustalamy listę gości i zaczynamy poszukiwania miejsca, w którym uroczystość się odbędzie. Należy zatrudnić wszystkich usługodawców, rozesłać zaproszenia, zakupić stroje i dodatki… i czekać na nadejście dnia, który wspominać będziemy do końca życia.

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.