Czy brzoskwinie są korzystne dla naszego zdrowia?

Brzoskwinie doceniamy ze względu na ich smak i przede wszystkim sięgamy po nie w naturalnej postaci. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne są suszone. W tej formie znalazły się nawet w ekwipunku Neila Armstronga, gdy leciał na księżyc. W Chinach nazywane są owocami szczęścia, a na Węgrzech owocami spokoju. Z czego to wynika i dlaczego warto jeść brzoskwinie?

Brzoskwinie na codzienne dolegliwości – zdrowie

Brzoskwinie jako owoce o dużej zawartości składników odżywczych, oddziałując na nasz organizm, korzystnie wpływają nie tylko na perystaltykę jelit, pracę nerek czy układu krążenia, lecz także mogą pomóc uporać się z bardziej prozaicznymi dolegliwościami, choć nie mnie mniej poważnymi.

Brzoskwinie a stres

Węgierskie określanie ich owocami spokoju nie jest przypadkiem. Brzoskwinie zawierają całą gamę witamin należących do grupy witamin B, które mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki temu owoce te są doskonałym wyborem na przekąskę po męczącym i stresującym dniu. Pozwolą zmniejszyć napięcie i ukoją nerwy. Witamina B3, czyli niacyna lub witamina PP, bierze udział w produkcji serotoniny, a więc hormonu szczęścia. O właściwy poziom niacyny warto dbać jednak nie tylko z tego powodu – jej niedobór może objawiać się apatią czy nerwowością. Brzoskwinie zawierają także sole mineralne, dlatego tak dobrze sprawdzają się w roli przekąski w sezonie ich występowania. Pozwalają uzupełnić mikroelementy tracone w letnie dni wraz z potem.

Brzoskwinie a anemia

Brzoskwinie są owocami, które sprawdzają się jako uzupełnienie diety osób starających się zwalczyć anemię. Jako ochrona przed nią są także polecane kobietom w ciąży, wegetarianom czy osobom odchudzającym się. Są źródłem wapnia, żelaza i magnezu, a także witaminy C, która zwiększa przyswajanie żelaza. Brzoskwinie przyczyniają się także do większej produkcji czerwonych krwinek. Dzieje się tak za sprawą obecności wspomnianych już żelaza i witaminy C, a także witaminy A, kwasu foliowego oraz miedzi.

Brzoskwinie a zaparcia

Brzoskwinie są owocami niezwykle soczystymi. Aż 90% ich masy stanowi woda. Charakteryzują się także wysokim stężeniem błonnika, który usprawnia pracę jelit. Łącznie te cechy sprawiają, że brzoskwinie skutecznie pomagają w walce z zaparciami.

Brzoskwinie a menopauza

Menopauza często objawia się nieprzyjemnymi symptomami jak kłopoty ze snem, wahania nastroju, nagłe uderzenia gorąca, czy zlewne poty. Złagodzenie tych uciążliwych objawów jest możliwe dzięki większej produkcji estrogenu, do której przyczynia się bor występujący w miąższu brzoskwiń.

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.