Pielęgnacja włosów – jak wygląda dziś?

Pielęgnacja włosów nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj wiele osób dość mało refleksyjnie podchodzi zarówno do samego procesu mycia, jak i odżywiania pasm. Ponadto w większości przypadków niewiele osób interesuje się składem konkretnych produktów, kierując się wyłącznie wskazówkami producenta na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że dziś coraz częściej można spotkać zupełnie inny punkt widzenia jeśli chodzi o pielęgnację włosów. O czym warto pamiętać, jakie błędy wyeliminować i co wprowadzić, aby włosy cieszyły swoim pięknem każdego dnia?

Odpowiedni szampon – co to znaczy?

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jaki szampon jest najlepszy. Zazwyczaj wybiera się jakikolwiek produkt, który ma odpowiedni napis na opakowaniu. Tymczasem już nieodpowiednie mycie głowy może przyczynić się do przesuszenia i uszkodzenia pasm. Podstawowym błędem jaki popełnia się podczas wybierania szamponów jest brak sprawdzenia czy dany kosmetyk ma w swoim składzie drażniące detergenty. Obecnie uważa się, że to właśnie zbyt mocno działające detergenty są powodem dla którego kosmyki nie mają idealnej kondycji. Szampon służy głównie do oczyszczania skóry głowy. Włos nie wymaga używania drastycznych środków, ponieważ zazwyczaj nie ma on kontaktu ze skórą głowy na całej swojej długości. Dlatego znacznie lepiej jest traktować go łagodnie. W tym celu powstała metoda OMO. Pozwala ona ochronić włos przed działaniem detergentów przy pomocy maski lub odżywki. Odżywcze produkty w tym przypadku nie tylko pomagają odzyskać pasmom odpowiednią kondycję, ale także ochraniają go przed działaniem tak zwanych SLS.
Coraz więcej osób rezygnuje zresztą z agresywnie działających szamponów na rzecz kosmetyków, które nie mają w swoim składzie SLS. Można również w ogóle zrezygnować z szamponu. Choć początkowo ta decyzja nie zawsze przynosi pożądany efekt, to jednak po pewnym czasie włos przyzwyczaja się do stosowania wyłącznie odżywki lub nawet takich produktów jak mydlnica.
Myjąc włosy należy również pamiętać, aby jak najmniej je pocierać. To pocieranie bardzo często sprzyja rozdwajaniu się końcówek i kruszeniu się włosów. Takie samo działanie ma tarcie podczas odsączania wody w ręcznik. Wiele osób wykonuje tę czynność mechanicznie, dodatkowo stosując do suszenia szorstkie ręczniki, które dodatkowo mają zły wpływ na pasma. Obecnie wskazuje się na to, że idealnym ręcznikiem dla włosów jest ten wykonany z tak zwanej mikrofibry.

Odżywianie włosów

Oczywiście samo mycie zazwyczaj nie wystarcza. Mało jest osób, które mają na tyle zdrowe pasma by móc zrezygnować ze stosowania odżywek. Tymczasem jednak trudno jest czasem dobrać odpowiedni preparat. Kosmetyki tego typu bywają bowiem niewłaściwie opisane. Substancje, których w danym preparacie jest najwięcej znacznie lepiej definiują, do jakiego typu włosów powinny być one stosowane. Warto bowiem pamiętać, że to, iż dana odżywka u jednej osoby sprawdza się doskonale, podczas gdy u innej powoduje tylko zły wygląd włosów nie zawsze zależy od dodatkowych substancji. Zazwyczaj zależy to od tego, czego potrzeba danym włosom. Wyróżnia się trzy grupy składników, które zazwyczaj są potrzebne pasmom. To proteiny, emolienty i humektanty. Pierwszą grupę zna wiele osób. Proteiny można spotkać zarówno w odżywkach, jak i w szamponach. Zazwyczaj na opakowaniu wyróżnia się tak zwane proteiny pszeniczne. Ale istnieją również proteiny mleczne lub te uzyskane z jajek. Jeśli włosom potrzeba jest protein warto sprawdzić, czy reagują one dobrze na wszelkiego typu białka. Zdarza się bowiem, że choć włosom potrzeba protein, to jednak tylko ich określony typ jest pożądany. Dlatego warto sprawdzać składy pod tym kątem.
Emolienty to substancje natłuszczające. Takie zazwyczaj można spotkać w odżywkach i serach. To wszelkiego typu oleje roślinne, które wspomagają działanie innych substancji odżywczych. Często mówi się, aby emolienty nakładać na koniec wszelkich zabiegów, ponieważ pomagają one zamknąć łuskę włosa, dzięki czemu odżywcze substancje utrzymują się wewnątrz. Oprócz poszukiwania olei roślinnych w odżywkach i maskach można również zastosować naturalne emolienty. Wystarczy jedynie zainteresować się olejowaniem włosów. Ta metoda pozwala często na szybką poprawę kondycji pasm, ponieważ brak wystarczającej ilości emolientów zdarza się w wielu przypadkach. Zazwyczaj brak emolientów to przesuszenie się włosów, splątanie i ogólne ich puszenie się.
Humektanty to substancje nawilżające. Tak samo jak w przypadku kremów wyróżnia się tak zwane kremy tłuste i kremy nawilżające, tak samo w przypadku odżywek często można spotkać te z przewagą emolientów i te z przewagą humektantów. Humektanty warto stosować w okresie letnim, kiedy pasma są narażone na przesuszenie. Odżywki z aloesem to bardzo dobra decyzja w przypadku zauważenia takich objawów jak przesuszenie włosów na ich długości.

Jak nakładać preparaty pielęgnacyjne?

W metodzie OMO istotne jest, aby pierwszy nałożony preparat utrzymać na włosach dość długo, ponieważ musi on w pełni zadziałać. Preparat stosowany jako drugie O może być trzymany krócej, ponieważ jego zadaniem jest przymknięcie łusek włosa.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.