Pryszcze – jak się ich pozbyć?

Pryszcze mogą być dość poważnym problemem. Wiele osób uważa, że nadprodukcja sebum jest związana tylko z okresem dojrzewania. Niestety, pryszcze mogą pozostawać na twarzy znacznie dłużej. Czy istnieją metody, które pomagają uporać się z tym problemem?

Pryszcze – co można zrobić?

Warto pamiętać, że jeśli problem z wypryskami stale się nasila lub żadne naturalne preparaty na nieco nie działają, należy po prostu udać się do dermatologa. W wielu przypadkach dopiero odpowiednia kuracja hormonalna lub antybiotyki stały się rzeczywistym rozwiązaniem problemu. Jednak jeśli trądzik nie jest zbyt nasilony warto na początku sięgnąć po domowe sposoby i mniej zaawansowane kosmetyki. Co przede wszystkim jest istotne w przypadku dbania o trądzikową cerę?
Podstawą powinno być oczywiście oczyszczanie twarzy. Do tego celu niezbędne są takie środki jak żele i toniki. Należy pamiętać o oczyszczaniu twarzy rano i wieczorem, ponieważ zaniedbania w tym zakresie prawie zawsze sprzyjają pojawianiu się nowych wyprysków. Zazwyczaj zaleca się wybieranie kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla trądzikowej skóry. Zawierają one często substancje, które pomagają walczyć z bakteriami odpowiedzialnymi za występowanie tak zwanego trądziku młodzieńczego. Jednak z drugiej strony specjalne toniki często zawierają dezynfekujący, ale także wysuszający alkohol. Jeśli więc po stosowaniu takich produktów nie widać specjalnej poprawy znacznie lepiej jest zastosować kosmetyki o działaniu nieco mniej drażniącym. Zaleca się między innymi używanie hydrolatów lub po prostu naparów z ziół. Wskazane są hydrolaty z oczaru wirginijskiego czy czystka. Ziele fiołka trójbarwnego stosuje się zazwyczaj w formie wyciągu (surowiec, który dodaje się do samodzielnie zrobionego kremu) oraz naparów. Warto również zastanowić się nad używaniem w tym celu rumianku, który wykazuje bakteriobójcze działanie, jednak może także nieco wybielać skórę.

Kremy do pielęgnacji skóry trądzikowej – na co zwracać uwagę?

Oczyszczanie skóry twarzy jest dość istotne, jednak to nie wszystko jeśli chodzi o pielęgnację cery ze skłonnością do wyprysków. Wiele osób w przypadku przetłuszczającej się cery trądzikowej rezygnuje ze stosowania kremu. Wydaje się to dość racjonalne, ponieważ sebum jest swego rodzaju naturalnym kremem, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Sebum chroni więc także przed przesuszeniem oraz przedwczesnym pojawianiem się zmarszczek. Jednak brak kremu nawilżającego w przypadku cery skłonnej do wyprysków zazwyczaj jest powodem zwiększenia się częstotliwości pojawiania się zmian. Dlaczego tak się dzieje? Nadmiar sebum to powód szybkiego namnażania się drobnoustrojów. Jeśli pory zostaną zamknięte przez nadmiar sebum, wtedy w porze skóry dochodzi do rozwoju między innymi beztlenowych bakterii. Sebum to także doskonała pożywka dla tego typu organizmów. Wydaje się więc, że jej usunięcie pozwoli na powrót skóry do równowagi. Tymczasem całkowite usunięcie sebum powoduje jego nadprodukcję. Problem więc nasila się. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim poprzez stosowanie dość łagodnych kosmetyków oraz kremu nawilżającego. To ten ostatni pozwala wysłać sygnał, że skóra posiada odpowiedni stopień nawilżenia i nie ma konieczności dalszego produkowania sebum. Ponadto niekiedy cera trądzikowa choć tłusta jest również przesuszona. Wtedy oprócz wyprysków mogą pojawiać się także obszary, gdzie widać brak odpowiedniego nawilżenia, co wygląda dość nieestetycznie. Warto więc zadbać o kondycję skóry trądzikowej również w tym zakresie.

Jak postępować z pryszczami?

Mechaniczne usuwanie pryszczy to coś, co powinien robić wyłącznie specjalista. Obecnie coraz częściej wskazuje się na to, iż samodzielne usuwanie tego typu zmian najczęściej przynosi szkody. Istnieją jednak kosmetyki, które pomogą ukryć lub przyspieszyć proces wysuszania się pojedynczych zmian. Plasterki lub specjalne punktowe kremy zazwyczaj zawierają w swoim składzie substancje, które powodują wysuszenie przebarwienia. Stosowane punktowo nie powodują przesuszenia innych obszarów, dlatego też obecnie są bardzo polecane. Jeśli na zastosowanie tego typu metod jest za późno, warto skorzystać ze specjalnego, leczniczego korektora. Taki kosmetyk nie tylko pomoże zakryć wyprysk, ale również przyspieszy proces jego gojenia się. Mechaniczne usuwanie wyprysków nie tylko niesie ze sobą ryzyko zakażenia, ale także może pomagać w rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów po innych częściach twarzy. Ponadto nieprawidłowe usuwanie może dodatkowo sprzyjać powstawaniu przebarwień po tego typu zmianach skórnych. Dlatego też znacznie lepiej jest nie dotykać pryszczy i poczekać, aż same się zagoją. Ewentualnie można udać się do specjalisty, który może zalecić odpowiednie zabiegi pozwalające na poprawę kondycji skóry twarzy.
Aby pryszcze pojawiały się rzadziej warto również skorzystać z odpowiednich maseczek pielęgnacyjnych, które dodatkowo wspomagają proces gojenia się tego typu zmian i zapobiegają pojawieniu się nowych.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.