Śniadania – dlaczego są ważne?

Niewątpliwie trzeba przyznać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To on daje nam energię na cały dzień. Dlatego właśnie powinien się składać z białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Propozycji jest wiele. W tym naleśniki na słodko, jajecznica, omlet czy urozmaicone kanapki. Jeśli przygotowujemy śniadanie na słodko, nie powinno ono zawierać cukru. Słodyczy możemy nadać owocami.

 

Dobrym pomysłem będzie przygotowanie owsianki czy zbożowych płatków na mleku. Ziarna w pieczywie to również bardzo dobre rozwiązanie. Słonecznik, pestki dyni, owies czy też czarnuszka. Pierwszy posiłek spożywamy w godzinach porannych. Zazwyczaj składa się od z potraw lekkich. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza nam energii. Dobrą propozycją na śniadanie jest owsianka. Zawiera ona węglowodany złożone, proteiny oraz błonnik. Polacy najczęściej do śniadania popijają herbatę lub kawę. Propozycją na śniadanie jest także jajecznica. Dobrym pomysłem będą płatki zbożowe z mlekiem. Bardzo często na śniadanie są podawane jajka na bekonie, kiełbaski, tosty czy dżem. W momencie kiedy spożywamy śniadanie bardzo wczesną porą, w ciągu trzech godzin przygotowujemy drugie śniadanie. Posiłek ten powinien być przede wszystkim zdrowy. Dobrym rozwiązaniem są wspomniane płatki owsiane. W ciągu kilku godzin uwalniają paliwo dla mózgu. Owsianka jest lepsza niż płatki śniadaniowe. Możemy także ugotować ryż na mleku. Tak zwana zupa mleczna zawiera złożone węglowodany i proteiny. Zdrowa dieta, a więc śniadanie powinno być pożywne. Poranne posiłki wpływają na wydajność fizyczną i psychiczną. Śniadanie ma duże znaczenie, zwłaszcza dla tych którzy się odżywiają nieregularnie. Spożywanie śniadanie działa korzystnie na stan zdrowia. Bardzo ważne jest to, co się spożywa na śniadanie. Najlepsze śniadanie to takie, które posiada dużą wartość odżywczą, błonnik i węglowodany. Popularne płatki śniadaniowe nie są najlepszą propozycją na śniadanie. Zawierają one zbyt wiele prostych cukrów.

Propozycje śniadań

Śniadania powinny być urozmaicone. Dobrze jeśli zawierają produkty z całej piramidy żywnościowej. Mowa o produktach zbożowych, tłuszczach, owocach i warzywach. Z produktów zbożowych należy wybierać pieczywo pełnoziarniste. Najlepiej jeśli ograniczymy płatki czekoladowe. Z produktów mlecznych, najlepiej wybierać produkty mleczne o zawartości tłuszczu do 2%. Sprawdzą się tutaj jogurty bez cukru, kefiry, twarogi i sery żółte. Należy ograniczyć gotowe desery mleczne. Natomiast warzywa można podać w formie placków, past czy naleśników. Z owoców możemy przygotować musy owocowe czy jogurty. W przypadku wędlin, najlepsze będą te chude. Tuńczyk czy łosoś sprawdzi się w postaci past. Na śniadanie możemy przygotować jajko pod każdą postacią. Z tłuszczy powinniśmy używać masła, jednak w małej ilości. W kwestii napojów sprawdzą się herbaty, soki i mleko. Nie należy ich dosładzać. Bardzo dużą rolę odgrywają orzechy i nasiona. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy je spożywać w ograniczonej ilości, ponieważ mają wysoką kaloryczność. Dostarczają wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.