Trądzik pospolity: jak się z nim uporać?

Trądzik to jedna ze skórnych dolegliwości, którą najtrudniej całkowicie wyeliminować. Zwykle zmiany skórne dotyczą jedynie twarzy, rzadziej trądzik można obserwować na plecach i na klatce piersiowej. Jest to typowa choroba wieku młodzieńczego: występuje przede wszystkim u nastolatków, jednak coraz częściej obserwowany jest także u osób między 25 a 30 rokiem życia.

Trądzik – przyczyny

Trądzik pospolity to rodzaj przewlekłego stanu zapalnego gruczołów łojowych. Przyczyn dolegliwości może być bardzo dużo, jednak najczęstszą są zmiany hormonalne, które dotykają dorastających ludzi. Trądzik może mieć również uwarunkowania genetyczne: skłonność do nadmiernego wytwarzania łoju może być cechą skóry. Zdarza się, że trądzik pospolity spowodowany jest niewłaściwą higieną twarzy lub stosowania drażniących środków kosmetycznych niedostosowanych do rodzaju skóry. Ostatnią popularną przyczyną trądziku są różnego rodzaju bakterie i grzyby z gatunku drożdżaków powodujące infekcje, które mogą objawiać się zapaleniem gruczołów łojowych.

Trądzik – objawy i rodzaje

Charakterystycznym objawem trądziku są czerwone wypryski, krosty i guzki o zapalnym charakterze. Trądzikowi towarzyszą również mniejsze zmiany niezapalne czyli zaskórniki, charakteryzujące się czarnym lub białym zakończeniem. Osoby, które borykają się z problemem trądzikowym mogą zaobserwować również nadmierną produkcję sebum, co powoduje błyszczenie się twarzy oraz pogorszenie wytrzymałości makijażu. Do najpopularniejszych odmian trądziku pospolitego należą:

– trądzik młodzieńczy
– trądzik ropny (z guzkami wypełnionymi ropą)
– trądzik skupiony (z dużymi zmianami skórnymi, które mogą występować także w okolicach pach i pachwin)

Diagnostyka trądziku

Każdy trądzik powinien być zdiagnozowany przez lekarza dermatologa. Dodatkowo w wielu przypadkach – szczególnie podczas wystąpienia trądziku pospolitego u osób powyżej 30 roku życia – zleca się badania hormonalne, które mogą pomóc w ustaleniu głównej przyczyny schorzenia. Diagnostyka trądzika polega zwykle na oględzinach twarzy, rzadko wykonuje się dodatkowe badania o charakterze histopatologicznym.

Leczenie trądziku pospolitego

Leczenie trądziku pospolitego może być wyjątkowo trudne i długie. W większości przypadków używa się jedynie preparatów miejscowych, takich jak tonik, maść lub krem. Maści przeciwtrądzikowe zwykle zawierają kwas azelainowy lub nadtlenek benzoilu, czasem stosuje się również różne antybiotyki w celu zwalczenia bakteryjnych przyczyn trądziku. Najbardziej agresywne formy trądziku leczy się retinoidami – lekami, które mogą wykazywać wiele skutków ubocznych, jednak które równocześnie wykazują najsilniejsze i najbardziej skuteczne działanie przeciwtrądzikowe. Leczenie trądziku może zawierać również elementy leczenia hormonalnego, jeśli lekarz stwierdzi taką przyczynę zaburzeń pracy gruczołów łojowych. Niektóre, łagodne formy trądziku można również wyeliminować za pomocą odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy. Należy pamiętać, by:

– wprowadzić regularne oczyszczanie skóry twarzy przy pomocy peelingów i toników przeznaczonych do skóry trądzikowej
– używać delikatnych, lekkich kremów na dzień
– unikać produktów zawierających mocne, drażniące substancje
– wybierać produkty o możliwie najbardziej naturalnym składzie

Błędem jest korzystanie z alkoholu, który nakładany na skórę twarzy wysusza krosty i guzki. Alkohol może powodować podrażnienia skóry, które skutkują zwiększeniem produkcji sebum – skóra broniąc się przed wysuszeniem może jeszcze bardziej zwiększyć reakcje obronne. Dużą poprawę może jednak przynieść maść z witaminą A, która łagodzi stany zapalne, zmiękcza skórę i poprawia jej ogólną kondycję. W niektórych przypadkach łagodniejszych odmian trądziku możemy zdecydować się również na zabiegi złuszczające, podczas których wykorzystywane jest działanie kwasów. Przeprowadzane są one w większości salonów kosmetycznych, dodatkowo wykwalifikowana osoba będzie w stanie umiejętnie dobrać rodzaj i stężenie kwasu do naszej skóry.

Naturalne sposoby na trądzik

Leczenie dermatologiczne warto wzbogacić o naturalne kuracje ziołowe. Najbardziej popularnym ziołem w leczeniu trądziku jest nagietek, który w kuracji wykorzystywany jest w formie toników. Wystarczy kilka razy dziennie przemywać twarz chłodnym naparem z nagietka, by móc odczuć znaczącą ulgę. Łagodząco działa również napar wykonany z fiołka. Wśród miłośników naturalnych sposobów pielęgnacji skóry popularnością cieszy się również babka lancetowata, która ma działanie przeciwzapalne. W celu wspomagania kuracji leczniczej, możemy również zaopatrzyć się w zioła do picia, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Powinniśmy również przyjrzeć się naszej diecie, która może powodować różnego rodzaju stany zapalne lub sprzyjać rozwojowi niepożądanych bakterii. Wyeliminowanie przetworzonej żywności i używek często jest określane przez dermatologów jako jeden z podstawowych etapów kuracji, który ma za zadanie niedopuszczenie do nawrotów choroby.

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.