Rozstępy to zwykle przykra pozostałość po szybkim rozroście skóry. Spowodowane mogą być gwałtownym wzrostem w okresie dorastania, ciążą lub szybkim przytyciem. Skóra, choć jest stosunkowo elastyczna, nie ma czasu na przybranie odpowiedniej formy i rozciągnięcie się do rozmiarów ciała: powstają uszkodzenia, które przybierają formę podłużnych pasków. Rozstępy są wyjątkowo ciężkie do zlikwidowania – szczególnie te, które powstały wiele lat wcześniej. Przedstawiamy 10 sposobów, które wspomogą walkę z rozstępami!
1. Peelingi
To sposób przede wszystkim wspomagający, o którym powinny pamiętać kobiety w ciąży. Peelingi nie tylko złuszczają zbędny naskórek powodując wygładzenie ciała, ale również mają wpływ na elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo poprawiają ukrwienie, dzięki czemu w znaczącym stopniu mogą ograniczać pojawienie się rozstępów. Na głębokie rozstępy polecane są peelingi chemiczne, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych. Choć są zdecydowanie droższe niż ich drogeryjne odpowiedniki, charakteryzują się większą skutecznością w rozjaśnianiu już powstałych rozstępów.
2. Krem na rozstępy
Kremy na rozstępy dostępne są w każdej drogerii i aptece. Od ich składu i jakości zależy oczywiście skuteczność. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety spodziewające się dziecka – substancje zawarte w kremach mogą przenikać w głąb organizmu, przez co należy wybierać naturalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Kremy przydatne są również w profilaktyce przeciw powstawaniu rozstępów, przez co stanowią “must have” osób odchudzających się.
3. Dermabrazja mechaniczna
Dermabrazja stanowi jeden z podstawowych zabiegów wykorzystywanych w celu likwidacji rozstępów. Jest to rodzaj peelingu, który w znaczącym stopniu ściera martwy naskórek, dzięki czemu poprawia elastyczność i jędrność skóry. Dermabrazja mechaniczna jest zabiegiem stosunkowo nieprzyjemnym i wykonywanym przez lekarzy medycyny estetycznej: po znieczuleniu pacjenta ścierana jest zewnętrzna warstwa skóry. Jest to zabieg stosunkowo drogi oraz wymaga odpowiednich warunków pozabiegowych, by skóra mogła się odbudować: równocześnie jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się głębokich rozstępów.
4. Dermabrazja laserowa
Laserowe metody usuwania rozstępów używane są w przypadkach, w których inne rozwiązania nie dały rezultatów. Dermabrazja laserowa przypomina tę mechaniczną, jednak charakteryzuje się znacznie większą skutecznością. W parze z działaniem idzie również cena: na laserowe metody usuwania rozstępów nie może pozwolić każdy.
5. Mezoterapia osoczem
Jest to zabieg, który wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej. Do eliminowania rozstępów używane jest osocze z krwi pacjenta. Zabieg polega na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego w wybrane miejsca ciała. Dzięki temu organizm stymuluje powstawanie nowych komórek. Osocze wspomaga także tworzenie kolagenu, przez co metoda ta doskonale wpływa na ogólny stan skóry. Choć metoda jest nieco inwazyjna (wstrzykiwanie osocza narusza powierzchnię skóry), jest to metoda wyjątkowo bezpieczna, przede wszystkim z powodu wykorzystywania naturalnego osocza pochodzącego z krwi pacjenta.
6. Odpowiednia dieta
Od naszej diety zależy całe funkcjonowanie organizmu. Aby przeciwdziałać rozstępom powinniśmy zadbać o wysoką jakość produktów spożywczych, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie używek i produktów zatrzymujących wodę w organizmie. Warto spożywać także produkty spożywcze, które zawierają dużą ilość cynku: wspomaga on walkę z już istniejącymi rozstępami i zapobiega powstawaniu nowych.
7. Sport
Stan skóry zależy od naszej aktywności fizycznej. Choć sport nie zlikwiduje głębokich rozstępów, które powstały wiele lat wcześniej, aktywność fizyczna poprawia krążenie oraz elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo nabywanie tkanki mięśniowej pozwala na “opięcie” skóry, przez co nawet istniejące rozstępy mogą stać się mniej widoczne. Sport to także sposób na zapobieganie rozstępom: szczególnie osoby, które są trakcie zrzucania tkanki tłuszczowej powinny pamiętać, by zadbać także o aktywność fizyczną.
8. Oliwki i olejki
Tłusta konsystencja oliwki oraz olejków doskonale wpływa na stan skóry, napina ją i uelastycznia. Na rynku znajdziemy wiele olejków przeznaczonych do walki z rozstępami, jednak wspomagać możemy się także tradycyjną oliwką dla dzieci.
9. Suplementacja
Czasem dieta, sport i używanie odpowiednich kosmetyków może nie wystarczyć, by dostarczyć do ciała odpowiednią dawkę kolagenu. Z pomocą przyjdą nam suplementy! Kolagen w tabletkach lub w proszku kupimy w sklepach zielarskich, salonach ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Dodawać go możemy do napojów i szejków, dzięki czemu zyskamy dodatkowego sprzymierzeńca w walce z rozstępami.
10. Ciepło i zimno
Nie od dziś wiadomo, że krótkotrwałe poddawanie ciała skrajnym temperaturom ma na nie pozytywny wpływ. Do niedawna korzystaliśmy jedynie z sauny, dziś jednak w wielu miejscach możemy spotkać się z krioterapią, która używana jest również do walki z rozstępami. Wyjątkowo niskie temperatury w dużym stopniu wspomagają krążenie krwi, przez co znacznie poprawiają elastyczność skóry. Choć zabiegi są stosunkowo drogie – i dla wielu osób niezbyt przyjemne – krioterapia estetyczna posiada coraz więcej zwolenników.