Salony tatuażu z roku na rok zyskują na popularności oraz częściej zauważalne są stałe trendy, które królują wśród uczestników różnych konwentów i wydarzeń ze świata tatuażu. Zmienia się nie tylko sposób myślenia na temat osób wytatuowanych, ale również sam sposób ich wykonywania, stylistyka i – przede wszystkim – odnoszenie się do tatuażystów.
Tatuażysta – artysta i rzemieślnik
Jeszcze kilkanaście lat temu udając się do salonu tatuaży mogliśmy wybrać jeden z wielu wzorów dostępnych w broszurach, lub poprosić o pomoc w stworzeniu wzoru. Pierwsze rozwiązanie miało wielki minus – tatuaż nie był spersonalizowany, nosić go mogły dziesiątki osób, które wcześniej wybrały ten sam wzór z katalogu. Tworzenie tatuażów w porozumieniu z samymi tatuażystami było zaś wyjątkowo skomplikowane: rzadko mieliśmy dostęp do ich realnych prac, nie wiedzieliśmy, jaki styl będzie najbardziej odpowiedni. Zmieniła to przede wszystkim rosnąca popularność portali społecznościowych, na których udostępniane są prace tatuażystów. Dziś osoby, które chcą nanieść swój wymarzony wzór na skórę, często nawet przez kilka miesięcy poszukują osoby, która doskonale wpisuje się stylem i koncepcją do ich prywatnej wizji. Większość artystów wystawia również swoje aktualne wzory, które pragną wykonać – mamy możliwość wybrania więc wzoru, który będzie unikalny. Tatuażyści coraz częściej traktowani są jako artyści, organizują wyjazdy do innych państw i wizyty studyjne w innych salonach tatuażu, oferując wykonanie autorskich wzorów.
Wielkość ma znaczenie
Z pewnością dziś posiadanie choćby niewielkiego tatuażu jest raczej standardem. Oswojenie społeczeństwa z widokiem “kolorowych ludzi” sprawiło, że coraz częściej decydujemy się na widoczne, stosunkowo duże wzory. Kilkanaście lat temu tatuaże o sporych gabarytach były wykonywane niemal jedynie na plecach, dziś stanowią coraz częściej ozdobę całego ramienia, ud lub klatki piersiowej. Ale zauważyć możemy również odmienną tendencję – od kilku lat modne są niewielkie, minimalistyczne wzory, które mogą być odczytane jedynie przez samego właściciela lub bliskie mu środowisko. Są to wszelkie symbole (ideologiczne, religijne, historyczne), wyjątkowe daty, niewielkie znaki. Jeśli zastanawiacie się, jaki tatuaż na nadgarstku jest najpopularniejszy, to z pewnością wybrać możemy spośród znaku nieskończoności (symbolu przypominającego liczbę 8 w orientacji poziomej), jaskółek i róży wiatru.
Moda też przemija
Początek XXI wieku to pierwsza fala komercyjnych tatuaży w Polsce. Dziś większość z tych wzorów wydaje się niemodna, dla niektórych nawet “obciachowa”. Są to z pewnością wszelkie ogromne napisy na przedramionach (tradycyjnie wykonywane wówczas “gotycką” czcionką”), które przedstawiały sentencje w obcym języku. Niemodne stały się również imiona partnerów (wciąż akceptowalne są imiona dzieci, rodziców lub same inicjały) wytatuowane na różnych częściach ciała. Nie możemy zapomnieć o wszechobecnych “tribalach” – znakach wykonywanych w specyficzny sposób, które przypominały narysowane, ozdobne linie, tworzące cały wzór. Wciąż jednak wykonuje się w tym stylu motywy zwierzęce lub roślinne, choć stanowią one wyjątkowo mały odsetek wykonywanych tatuażów.
Najpopularniejsze motywy i style
Dziś znaleźć możemy wielu artystów, którzy charakteryzują się nieszablonowym stylem. Znajdziemy wzory przypominające obrazy malowane akwarelą, skomplikowane mandale i rustykalne motywy kwiatów, jakby żywcem wyjęte ze średniowiecznych ksiąg. Wciąż żywy jest również realizm, który preferowany jest przede wszystkim wśród wykonywania portretów – nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Dominującym stylem w wielu środowiskach jest styl tradycyjny, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych: charakteryzuje się prostotą i różnorodną kolorystyką, często nawiązuje do elementów marynistycznych. Dużą popularnością cieszą się także wzory o plemiennym lub kulturowym wyglądzie: znajdziemy tutaj przede wszystkim symbole, proste linie, często pokrywające duże partie ciała. Mówiąc o dużych tatuażach, nie można pominąć również stylu japońskiego. Wbrew pozorom nie odnosi się on do niegdyś popularnych elementów japońskiego alfabetu, a oznacza żywe wzory o wyjątkowo intensywnych kolorach, “ostrych” konturach, często nawiązujących do zagadnień mistycznych, duchowych i religijnych. Do metod tatuowania możemy zaliczyć również blackwork i dotwork – pierwsza metoda polega na pokrywaniu całych elementów ciała czarnym tuszem oraz wplataniu delikatnych wzorów, które tworzone są ze skóry o naturalnym zabarwieniu. Dotwork to z kolei sposób tatuowania, który charakteryzuje się nakładaniem drobnych punktów, które tworzą cały wzór.
Tatuaże z pewnością nie wyjdą z mody – jednak z roku na rok możemy podziwiać coraz nowsze style, mieszanie gatunków i metod wykonywania tatuażu i zabawy sztuką. Dziś nie jest to tylko sposób na wyróżnienie się z tłumu, ale stanowi on całą ideologię i artystyczny kunszt, który możemy podziwiać każdego dnia.