Domowe finanse – jak mieć je pod kontrolą?

Coraz więcej osób w skali całego kraju decyduje się na to, aby założyć własną działalność gospodarczą widząc w tym potencjał do rozwoju zawodowego. Są jednak i tacy, którym wciąż brakuje odwagi do tego aby uczynić ten krok. Boją się oni rozmaitych rzeczy, między innymi tego, że nie poradzą sobie z prowadzeniem firmy, że jest to czynność niezwykle skomplikowana, która wymaga posiadania specjalnych zdolności. Jednak jakby się nad tym dobrze zastanowić, to każdy z nas na co dzień prowadzi w mniejszej bądź w większej skali taką działalność, a jest nią mianowicie gospodarstwo domowe.

Domowe finanse – temat zwiększonego ryzyka

Zasadniczo, to ludzi można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza grupa żyje na miarę swoich możliwości, nie zapożycza się, a co więcej, jest w stanie jeszcze z miesiąca na miesiąc odłożyć pewne kwoty pieniędzy. Jest też i druga grupa osób, która ledwo wiąże koniec z końcem i żyje od wypłaty do wypłaty. Można w tym miejscu zadać pytanie czy przynależność do którejś z tych grup uzależniona jest od wysokości comiesięcznych wpływów na konto? Raczej nie. Analizując statystyki szybko można dojść do wniosku, że w pierwszej grupie mogą się znaleźć osoby których zarobki składają się z pięciu cyfr, jak i osoby o najniższych dochodach, które minimalizują swoje potrzeby do takiego stopnia, że chociaż mało mają, to jeszcze budują skromny portfel oszczędności. Na drugim biegunie znajdują się z kolei osoby, które nawet jeżeli by otrzymywały co miesiąc sześciocyfrowe wynagrodzenie, to i tak w połowie miesiąca by im zaczęło brakować pieniędzy. To kwestia odpowiedniej organizacji. Niezależnie od tego jakie człowiek ma zarobki, to może należeć do jednej, bądź do drugiej grupy osób. Tak na prawdę to tylko jego wybór gdzie się znajdzie.

Jak zapanować nad domowymi wydatkami?

W pierwszej kolejności warto zacząć obserwować codzienne nawyki. Dobrym sposobem będzie także spisywanie wszystkich, nawet najdrobniejszych wydatków. To, ile wydamy zależy tak na prawdę tylko i wyłączne od nas samych. Prosty przykład – idąc do kogoś na urodziny można zainwestować w bardzo drogie prezenty a można także spróbować zrobić coś samemu. Panie mogą pokusić się o szalik wydziergany na szydełku, natomiast panowie mogą zaoferować swoją pomoc na przykład przy dźwiganiu ciężkich rzeczy. Takie prezenty dane od serca mają o wiele większą wartość, a przy okazji pozwalają na zaoszczędzenie konkretnych sum w domowym budżecie. Trochę praktyki i kontrola wydatków wejdzie każdemu w krew.

 

You may also like...

Comments are closed.