W jaki sposób pozbyć się pryszczy?

Niedoskonałości skóry to częsty problem, który obecnie pojawia się nie tylko u młodzieży. W jaki sposób można walczyć z pryszczami i jaka pielęgnacja będzie najlepsza w przypadku problematycznej cery?

Pryszcze – czym są spowodowane?

Trądzik zazwyczaj łączony jest z okresem dojrzewania. Ale może się on pojawić również u małych dzieci, a także u osób dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków postać trądziku zazwyczaj jest inna. Zazwyczaj jednak głównym powodem występowania tego schorzenia jest nadmiar wydzielania sebum. Sebum to istotna dla skóry substancja, która zwykle wcale nie działa negatywnie. Przeciwnie – brak sebum zazwyczaj prowadzi do występowania zmarszczek i innych tego typu zmian. Zbyt małe natłuszczenie skóry prowadzi zazwyczaj również do przesuszenia. Jednak nadmiar sebum prowadzi zwykle do zatykania się porów skóry. To z kolei prowadzi do rozwoju beztlenowych bakterii i do stanu zapalnego. To zazwyczaj oznacza wystąpienie trądziku. W przypadku bardzo rozległych zmian na skórze nie wystarczy domowa pielęgnacja. Konieczne jest usunięcie bakterii, które prowadzą do takiego stanu. Wtedy należy udać się do dermatologa, który jest w stanie przepisać odpowiednie antybiotyki do stosowania miejscowego, a często także doustnego. Zazwyczaj jednak zmiany trądzikowe nie są na tyle nasilone, by konieczne było stosowanie tak radykalnej terapii. Zdarza się także, że nie antybiotyki, a środki hormonalne są bardziej skuteczne, szczególnie w przypadku, gdy schorzenie pojawiło się u osoby dorosłej. W każdym przypadku ostrej postaci trądziku domowe sposoby pielęgnacji mogą stanowić jedynie doraźną pomoc.

Domowe sposoby na pryszcze

Podstawową pielęgnacją w przypadku wystąpienia trądziku jest odpowiednie mycie twarzy. W tym celu warto zastosować tak zwaną koreańską pielęgnację, ponieważ to właśnie stosowana tam metoda pozwala na łagodne, a jednocześnie bardzo skuteczne usunięcie zanieczyszczeń. Podstawowa koreańska pielęgnacja polega na myciu twarzy najpierw odpowiednim olejkiem. Potem stosuje się piankę, która jest w stanie wniknąć we wszelkie zakamarki i usunąć zanieczyszczenia. Dopiero po zastosowaniu podwójnego oczyszczania można mieć pewność między innymi tego, że makijaż zostanie dokładnie usunięty. Zabiegi w zakresie domowej pielęgnacji obejmuje również stosowanie maseczek do twarzy. Wiele z tego typu preparatów można wykonać samodzielnie, bazując na ekstraktach lub nawet naparach ziołowych. Jednocześnie stosując domowe sposoby na pryszcze należy pamiętać, że uroda może ucierpieć nie tylko na skutek braku pewnych elementów w pielęgnacji, jak i na skutek popełniania błędów. Podstawowym z nich jest stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu. Często to właśnie jest powodem poszerzania się niekorzystnych zmian. Wynika to z faktu, że to właśnie wspomniane wyżej sebum ma chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli więc całkowicie się je usuwa, a dodatkowo podrażnia się skórę alkoholem, to wtedy produkcja sebum zaczyna rosnąć. Ten problem można zauważyć w przypadku skóry głowy, która jest traktowana drażniącym szamponem. Można wtedy zauważyć zwiększone przetłuszczanie się skóry głowy, czyi właśnie nadprodukcję sebum. Dlatego oprócz stosowania środków oczyszczających konieczne jest również nakładanie kremu nawilżającego, który dodatkowo uspokoi skórę i znormalizuje wydzielanie substancji tłuszczowej. Takie kremy często również zawierają łagodne składniki antybakteryjne.

W jaki sposób można poprawić pielęgnację w przypadku trądziku?

Wiele osób wybierając produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej decyduje się na zakup kosmetyków z drogerii. Często jednak zapomina się, że trądzik nie musi być jedyną zmianą, która pojawia się na skórze. Szczególnie w przypadku osób dorosłych występowanie pryszczy może łączyć się także z innymi problemami. To sprawia, że nie można zastosować części zalecanych przy trądziku sposobów pielęgnacji. Jednym z bardziej kontrowersyjnych sposobów jest między innymi stosowanie peelingu. Ogólnie jest to przyjęta metoda oczyszczania cery trądzikowej, która ma pomóc w przypadku zanieczyszczonych porów. Wiele osób zapomina jednak, że w przypadku cery problematycznej często oprócz pryszczy pojawiają się również problemy w postaci pękających naczynek. W takiej sytuacji stosowanie standardowego peelingu jest niewskazane, ponieważ nasili ten problem. Na szczęście istnieje sposób alternatywny w postaci peelingu enzymatycznego. Taki sposób jest wskazany właśnie w przypadku cery skłonnej do występowania pękających naczyń krwionośnych. Poprawa urody w przypadku cery problematycznej może polegać również na profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. W przypadku dużej liczby różnych problemów warto udać się do specjalisty, który jest w stanie zastosować znacznie skuteczniejszą terapię, niż standardowe kosmetyki drogeryjne. Warto również zwrócić uwagę na preparaty dostępne w aptece. Są one zazwyczaj droższe, jednak łatwiej jest znaleźć preparaty dostosowane do wrażliwej czy alergicznej skóry. Dzięki takim środkom uroda może być poprawiona dość szybko.

 

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.