Wygląd jest najlepszą wizytówką każdego człowieka. Bez względu na to, jak wiele mamy do zaoferowania, szansa na zrobienie pozytywnego pierwszego wrażenia jest zwykle tylko jedna, a ponieważ ludzie są wzrokowcami, to jak wyglądamy ma ogromne znaczenie. Piękno jest oczywiście pojęciem bardzo względnym, a o poszczególnych gustach nie wypada dyskutować, ale obowiązują pewne przyjęte przez społeczeństwo ramy atrakcyjnego, bądź po prostu estetycznego wyglądu. Niektórzy naturalnie się z nim rodzą, dla innych niedoskonałości są źródłem ciągłych kompleksów. Na szczęście żyjemy w czasach, w którym nawet naturę da się poprawić, dzięki czemu każdy ma szansę poprawić swój wygląd i zwiększyć poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Wystarczy odwiedzić gabinet medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna – czym się zajmuje?
Medycyna estetyczna mówiąc ogólnie zawiera w sobie zabiegi, które wpływają na poprawę wyglądu człowieka. Są to zabiegi nieinwazyjne lub o bardzo niskiej inwazyjności, co medycynę estetyczną odróżnia od chirurgii plastycznej. Z zabiegów estetycznych korzystają osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mogą one między innymi pomóc odwrócić szkodliwe dla naszej skóry działanie czasu. Zabiegi pielęgnacyjne, odżywiające, odmładzające i rewitalizujące należą do najpopularniejszych. Dla osób pragnących zachować na dłużej młody, promienny wygląd oferowane są też między innymi zabiegi usuwające bądź wypełniające zmarszczki i inne bruzdy, a także niwelujące przebarwienia starcze i słoneczne. Do innych popularnych zabiegów należy między innymi redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej, usuwanie nieestetycznego cellulitu oraz rozstępów, a także wypełnianie ust, modelowanie kształtu i owalu twarzy, korekcja kształtu i kolorytu uzębienia, redukcja nadpotliwości a także trwałe usuwanie owłosienia z wybranych partii ciała. Aby wykonywać zabiegi związane z medycyna estetyczną należy być lekarzem z prawem do wykonywania zawodu. Nie jest to specjalizacja medyczna, dlatego zwykle zajmują się nią interniści, stomatolodzy czy dermatolodzy po ówczesnych kursach doszkalających. Decydując się na zabieg należy pamiętać o tym, że tylko taka osoba może zapewnić nam bezpieczeństwo i rezultaty, z których będziemy zadowoleni. Zabiegi medycyny estetycznej nie wymagają hospitalizacji, wykonywane są ambulatoryjnie. Narzędzia, które się do nich wykorzystuje to między innymi lasery frakcyjne, diodowe oraz typu Q-Switch, światło IPL oraz E-Light, mechaniczne i chemiczne peelingi, radiofrekwencja kontaktowa, frakcyjna i mikroigłowa, podciśnienie czy mezoterapia igłowa bądź frakcyjna (czyli tak zwane nakłuwanie). Stosowane są też różnego rodzaju wypełniacze, w tym najpopularniejszy kwas hialuronowy, a także toksyna botulinowa, zwana też jadem kiełbasianym, czyli w potocznym języku botoks.
Korzystanie z zabiegów, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna stało się rzeczą powszechną. Nie ma w tym nic złego – każdy człowiek ma prawo wyglądać atrakcyjnie i dobrze czuć się we własnej skórze. Decydując się na drobną ingerencje w nasz wygląd należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że oddać się powinniśmy tylko i wyłącznie w ręce wykwalifikowanego lekarza. Warto też pamiętać o umiarze, ponieważ czasem przesadna dbałość o wygląd może przerodzić się w obsesję, a żadna przesada nie jest dobra.