Charty polskie – charakterystyka rasy

Chart polski to pies nie cieszący się współcześnie dużą popularnością, co spowodowane jest prawdopodobnie jego prawną klasyfikacją jako „broń” i koniecznością posiadania odpowiedniego zezwolenia na trzymanie w domu nawet jednego zwierzęcia. Niezależność, inteligencja oraz nietypowy wygląd charta polskiego mimo wszystko zjednują mu jednak serca wąskiej grupy zwolenników.

Historia rasy

Omawiana rasa powstała na przełomie XII i XIII wieku. Za jej przodków uznaje się charty azjatyckie, w szczególności te pochodzące z Persji. W Polsce, co pamiętać możemy chociażby z lektury „Pana Tadeusza”, rasa ta cieszyła się ogromną popularnością pośród szlachty i wykorzystywana była przede wszystkim do polowań na drobną zwierzynę. Po wprowadzeniu zakazu polowania z chartami w 1946 roku, rasa ta została niemal zapomniana i wróciła do łask dopiero w latach 70.

Charakter

Charty polskie w przeszłości brały udział w polowaniach, dziś już nie mają takiej możliwości. Po przodkach odziedziczyły jednak niespożytą energię. Chart to zdecydowanie pies dla osób o sportowym zacięciu, gotowych poświęcić czas na codzienne zabawy i treningi, na przykład wspólne bieganie lub wyścigi torowe.
Chart jest psem niezależnym, odważnym i dumnym. Wobec obcych zgodnie z wzorcem okazywać powinien nieufność, ale nie strach lub agresję. Wykazuje powściągliwość w okazywaniu uczuć właścicielowi, lecz wciąż przywiązuje się i pozostaje lojalny. Najczęściej słucha poleceń i bezproblemowo radzi sobie podczas treningów, jako pies myśliwski potrafi jednak podążyć za ciekawym tropem nie zważając na upomnienia właściciela. Co ciekawe, polska odmiana chartów doskonale radzi sobie jako pies stróżujący, co pośród innych odmian jest cechą niespotykaną.
Chart polski to pies odpowiedni przede wszystkim dla osób doświadczonych, niepolecany początkującym właścicielom. Mimo tendencji do posłuszeństwa, jego energia i instynkt myśliwski są trudne do okiełznania. Oprócz tego, zakup psa wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, których zdobycie może nastręczyć potencjalnemu właścicielowi wielu trudności.

Pielęgnacja

Pielęgnacja charta polskiego nie jest wymagająca – okazjonalne szczotkowanie sierści oraz sprawdzanie stanu łap i ciała po aktywności na świeżym powietrzu zazwyczaj pozwalają psu cieszyć się długotrwałym zdrowiem. Rasa ta wykazuje odporność na wysokie i niskie temperatury oraz nie jest obciążona chorobami dziedzicznymi. Charty nie wykazują tendencji do tycia i nawet obficie nagradzane przekąskami łatwo spalą nabyte kalorie.

Więcej o rasie można przeczytać tu: https://petportal.pl/chart-polski-cena-szczeniaki-hodowla-ai/

You may also like...

Comments are closed.