Jak poradzić sobie ze zmarszczkami?

Obecnie istnieje mnóstwo różnych sposobów na zmarszczki. Jedne z nich mają jak najdłużej powstrzymać proces starzenia się skóry, którego wynikiem ma być właśnie brak powstawania zmarszczek. Inne stosuje się, kiedy pierwsze zmarszczki już się pojawiły lub, co gorsza, zdążyły się już pogłębić. Co warto wiedzieć o zabiegach i kosmetykach, które mają na celu poprawić stan cery i nie tylko?

Podstawowe sposoby na zmarszczki

Podstawowymi sposobami na zmarszczki są oczywiście przeciwzmarszczkowe kremy. Zazwyczaj zawierają one kolagen oraz kwas hialuronowy. Te substancje mają na celu między innymi powstrzymać proces wiotczenia skóry. Jednak należy pamiętać, że kosmetyki przeznaczone do stosowania w domu mają niezwykle ograniczoną skuteczność. Z wielu z nich należałoby korzystać jeszcze zanim dojdzie do pojawienia się pierwszych zmarszczek. Istotne w opóźnianiu procesu widocznego starzenia się skóry jest również to w jaki sposób tego typu kosmetyki są nakładane. Wiele osób zapomina bowiem, że na przykład krem pod oczy powinien być lekko wklepywany, a rozciąganie skóry podczas nakładania kosmetyku jest niewskazane. Dlatego też domowe metody zazwyczaj prędzej czy później okazują się mało skuteczne i konieczna jest wizyta u specjalistów. Co mogą zaproponować?

Metody profesjonalne

Specjaliści również często wykorzystują takie substancje jak kwas hialuronowy. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przeprowadzają zabiegi, które sprawiają, że tego typu substancje zostają wprowadzone znacznie głębiej niż dzieje się to w przypadku standardowych kremów do stosowania w domu. Nie można również zapominać, że w przypadku głębokich zmarszczek mimicznych najczęściej proponowanym zabiegiem jest oczywiście botoks. Na czym polega tego typu zabieg?
Zabieg przy pomocy toksyny botulinowej to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod odmładzania się. O ile kremy zazwyczaj działają dość słabo, a skuteczne operacje plastyczne są bardzo inwazyjne, botoks jawi się jako ideał. Wystarczy jedynie wstrzyknąć toksynę botulinową w miejsca, które wymagają korekty. Dzięki wykorzystaniu toksyny jadu kiełbasianego mięśnie zostają czasowo sparaliżowane. To oznacza ich rozluźnienie i znaczne spłycenie a często także zanik zmarszczek. W jakich miejscach stosuje się tego typu wypełnianie zmarszczek? Przede wszystkim tam, gdzie najczęściej dochodzi do powstawania zmarszczek mimicznych. Te miejsca to okolice ust, okolice oczu (gdzie powstają tak zwane “kurze łapki”), na szyi (bruzdy, które obecnie powstają zazwyczaj na skutek pochylania się przed ekranem smartphone’a). Najczęściej jednak usuwa się tą metodą tak zwaną lwią zmarszczkę, czyli tę, która powstaje na skutek marszczenia brwi i czoła. Ta zmarszczka zazwyczaj jest głęboka i trudno jest zredukować ją innymi metodami. W tym przypadku wykorzystanie botoksu pozwala nie tylko na jej czasowy zanik, ale także powoduje, że dana osoba odzwyczaja się od marszczenia czoła. Dzięki temu nawet po ustąpieniu działania toksyny botulinowej zmarszczka nie pogłębia się.

Co warto wiedzieć o wypełnianiu zmarszczek toksyną botulinową?

Zazwyczaj nie ma zbyt dużej liczby przeciwwskazań do wypełniania zmarszczek taką metodą. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, związane na przykład z przebiegiem infekcji są istotnym powodem, aby nie wykonać zabiegu. Standardowo zabieg nie zostanie przeprowadzony również wtedy gdy dana osoba choruje na nowotwór lub na schorzenia, które są związane z napięciem mięśniowym. Warto również pamiętać, że przed zabiegiem nie można przyjmować niektórych leków. Dotyczy to nie tylko medykamentów stosowanych w leczeniu cięższych schorzeń, ale także środków przeciwbólowych. Szczególnie preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego, które powodują rozrzedzenie krwi, są niewskazane przed zabiegiem i należy odstawić je przynajmniej na dziesięć dni przed. Dotyczy to także preparatów na bazie dziurawca, które powodują interakcje z innymi lekami i zazwyczaj zwiększają wrażliwość skóry między innymi na promieniowanie słoneczne. Niewskazane są również inne preparaty, dlatego należy poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych środkach, także suplementach witaminowych.

Jak może być przeprowadzany zabieg botoksu?

Warto pamiętać, że botoksu można użyć nie tylko do odmłodzenia skóry twarzy, ale także włosów. Bez względu jednak na to, jak będzie używana toksyna botulinowa, warto jest przeprowadzać tego typu zabieg wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Choć zabieg botoksu można przeprowadzać również w domu i taka usługa jest oferowana przez niektórych kosmetologów. Znacznie lepiej jest jednak przeprowadzać tego typu zabiegi wyłącznie w profesjonalnych gabinetach, ponieważ wtedy obniżone jest ryzyko ewentualnego zakażenia. Toksyna botulinowa może również zostać wprowadzona w odpowiedni sposób, ponieważ tylko wstrzyknięcie jej w mięśnie jest bezpieczne dla organizmu. Jeśli toksyna zostanie wprowadzona do krwiobiegu może być niebezpieczna dla życia.

This entry was posted in .

You may also like...

Comments are closed.