Ciągły problem
Chyba nie ma na świecie osoby, która lubiłaby prasować koszule. Wbrew pozorom, nie jest to aż taka prosta czynność. Prasowanie koszuli bywa naprawdę problematyczne. Elegancka koszula prezentuje się dobrze tylko wtedy, gdy nie widnieją na niej żadne zagniecenia, a to jest dość trudne do osiągnięcia. Warto się jednak postarać, bo dobrze wyprasowana koszula potrafi stworzyć naprawdę wspaniały wizerunek osoby, która ją nosi. Jeśli jednak ubierzemy koszulę „jak psu z gardła” to możemy jedynie zrujnować dotychczasowe dobre wrażenie. W czym tkwi tajemnica dobrze wyprasowanej koszuli? Dobrej jakości żelazko czy może odpowiedni sposób prasowania? Otóż po części oba aspekty mają wpływ na jakość wyprasowanych ubrań.
Tajemnica dobrze wyprasowanej koszuli
Prasowanie koszuli zawsze powinno się odbywać według określonego schematu. 15-20 minut przed prasowaniem warto delikatnie zwilżyć materiał. Tuż przed prasowaniem należy rozpiąć wszystkie guziki i lekko wygładzić na desce do prasowania. Prasowanie koszuli powinno się zawsze zaczynać od najmniejszych elementów –mankietów i kołnierzyka. Dzięki dużej sztywności nie pogniotą się przy dalszym prasowaniu. Następne w kolejności są rękawy. Rękawy prasuje się po obu stronach w kierunku od łokcia do mankietów, a następnie od łokcia do ramion. Na rękawach nigdy nie zaprasowuje się mankietów. Na koniec zostaje przód i tył koszuli. Jeżeli koszula posiada kieszonkę, to należy zacząć właśnie od niej. Następnie trzeba odkładnie rozprasować resztę koszuli. Warto podczas prasowania delikatnie naciągnąć materiał w dół, ponieważ pozwoli to przywrócić odzieży oryginalny kształt – koszule często kurczą się w praniu. Istotną rzeczą jest także zwrócenie uwagi na prasowanie koszul z ciemnego materiału. Prasowanie żelazkiem bez osłony może powodować wybłyszczanie tkaniny, dlatego warto prasować ciemne koszule przez bawełnianą ściereczkę.
Jakie żelazko wybrać
W przypadku prasowania koszul najlepiej sprawdzi się żelazko z generatorem pary. Dzięki zastosowania tego typu urządzenia można oszczędzić sporo czasu, ponieważ pozwala ono prasować kołnierzyk czy mankiety jedynie z jednej strony. Intensywna para produkowana przez urządzenie bez trudu przeniknie przez kilka warstw materiału. Można także pominąć proces zwilżania tkaniny – żelazko zrobi to za nas. Precyzyjny wyrzut pary wodnej umożliwi również łatwiejsze prasowanie trudno dostępnych miejsc takich jak przestrzenie w okolicach guzików.